Brudd i forhandlingene – torsdag kan alle norske SAS-piloter være i streik
To piloter tas ut i streik nå, men fra torsdag kan det bli fullt kaos når alle norske SAS-piloter går ut i streik.
INGEN LØSNING: SAS-pilotene sitter i mekling på overtid hos Riksmekleren mandag morgen.
Ole Palmstrøm
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
I første omgang er to piloter tatt ut i streik fra mandag formiddag. Norsk Flygerforbund har allerede varslet en opptrapping.
Brøt på overtid
Meklingen mellom LO-forbundet Norsk Flygerforbund og tilsvarende forbund i Parat på den ene siden, med SAS og NHO Luftfart som motpart, startet lørdag formiddag og hadde frist på seg til midnatt søndag kveld for å komme til enighet.
Bruddet kom ved 08-tiden mandag - altså åtte timer på overtid.
Alle vil rammes
SAS-streiken trappes opp torsdag. Da blir alle norske SAS-flygere tatt ut i streik, og streiken vil ramme all rutetrafikk, opplyser Parat.
Før meklingen startet lørdag formiddag, var avstanden mellom partene stor.
– Vi har stilt opp på dugnad for å redde SAS i dårlige tider. Da er det ikke urimelig at SAS gir noe tilbake når det går bedre. Vi er opptatt av at selskapet skal lykkes, og har derfor stilt moderate krav. Det eneste vi krever er et lønnsoppgjør på linje med andre, ett par helger fri i måneden og trygge arbeidsplasser, sa forhandlingsleder for Norsk Flygerforbund, Jens Lippestad, i en pressemelding før meklingen startet.
FORHANDLINGSLEDER: – Vi har stilt opp på dugnad for å redde SAS i dårlige tider. Da er det ikke urimelig at SAS gir noe tilbake når det går bedre, sier forhandlingsleder for Norsk Flygerforbund, Jens Lippestad
Helge Rønning Birkelund
Ønsker ikke løsarbeidersystem
Lippestad hevdet før meklingen at SAS vil at piloter som i dag har heltidsstillinger skal jobbe deltidsstillinger.
– SAS ønsker å innføre et løsarbeidersystem, hvor vi kun har jobb og lønn når SAS har brukt for oss, er helt uakseptabelt. Jeg er helt sikker på at våre kunder ikke vil ha et selskap som ligner på Ryanair. Derfor må ikke SAS skalte og valte med de ansatte, men utvikle selskapet i samarbeid med de ansatte og kundene, la han til i en pressemelding fra Norsk Flygerforbund.
Overfor LO-Aktuelt ga SAS-ledelsen signaler om store ambisjoner om å unngå konflikt.
Arbeidsgiverne beklager at pilotene går til streik, og hevder at de strakk seg langt i meklingen hos Riksmeklingsmannen uten å nå fram.
Flere saker
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin
Varetelling 1. januar kan være ulovlig
Jarle Olsen (f.v.), Torbjørn Naastad og Espen Garpestad er fornøyde med at tariffavtalen sikrer dem en rekke goder.
Butikksjef reddet millionpensjon til mange kolleger
HJEMMEKONTOR: Bødtker på hjemmekontor med hunden Azizam.
Jonas Sandboe
Birte tenker alltid på Gaza: – Jeg har hatt dårlig samvittighet når jeg dusjer og spiser
Det skal bli tydeligere hvilke krav som stilles til den som er sykemeldt.
Colourbox
Vil stille strengere krav til sykemeldte
Generalsekretær Raymond Johansen bekrefter underslaget på 34 millioner kroner. (Arkivfoto)
Erlend Tro Klette

