Økonomi
Boutgiftene har økt med 35 prosent på 13 år, ifølge SSB
Høyere rente og stigende boligpriser de siste årene er hovedårsakene til at norske husholdninger bruker mye mer penger på å bo enn før pandemien.
Selv når alle tall er justert for inflasjon, har husholdningenes bokostnader økt med 35 prosent.
Foto: Erlend Aas / NTB
Saken oppsummert
Det framgår av en artikkel fra Statistisk sentralbyrå (SSB), som ser på boutgifter for ulike boformer og husholdninger fra 2011 til 2024.
Selv når alle tall er justert for inflasjon, er husholdningenes bokostnader økt med 35 prosent. På grunn av renteøkningen de siste årene, er økningen aller størst for de som eier egen bolig og stor bolig, og den har vært spesielt kraftig de siste seks årene.
Arbeidsfolk presses ut av byene: – Har ikke råd til å bo der de jobber
Samtidig har utgiftsøkningen fått ekstra mye å si for mindre husholdninger.
Andelen husholdninger som bruker 40 prosent eller mer av inntekten på boligutgifter har økt kraftig spesielt de siste to årene. Særlig aleneboende er utsatt.
SSB-analysen viser at renteutgifter er den boutgiften som har økt mest mellom 2011 og 2024. Personer med store lån har til en viss grad justert utgiftene ved å redusere avdragsbetaling på lån når renta har gått kraftig opp.
Flere saker
Bildet er fra 2014
Sissel M. Rasmussen
Lillehammer søker om å få søndagsåpne butikker
Brian Cliff Olguin
LOs mann i Brussel
Folketrygdloven er endret for å gi frilansere bedre rett til sykepenger.
Kasper Holgersen
Nye lover og regler i 2026. Se oversikten her
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin
Varetelling 1. januar kan være ulovlig
Jarle Olsen (f.v.), Torbjørn Naastad og Espen Garpestad er fornøyde med at tariffavtalen sikrer dem en rekke goder.

