Avdelingsleder fikk ikke fagbrevtillegg verdt nesten 20.000 kroner: – Følg godt med, er rådet fra klubblederen
Ansatte med utvidet ansvar i Coop Hordaland fikk ikke fagbrevtillegg. Det har de tillitsvalgte satt en stopper for.
ORDEN PÅ FAGBREV: Freddy Amundsen, tillisvalgt i Coop Obs Bygg Sotra.
Håvard Sæbø/privat
Saken oppsummert
erlend@lomedia.no
– Vi har sett at noen andre steder i Coop har slitt også, så det var godt å få en tydelig avklaring på dette, sier Freddy Amundsen til HK-Nytt.
Han er klubbleder på Coop Obs Bygg på Sotra utenfor Bergen. En stillingstittel der førte tidligere i år til en lengre uenighet med Copp Hordaland. Uenigheten gikk på om ansatte med utvidet ansvar skulle ha fagbrevtillegget som er spesifisert i tariffavtalen.
Mer ansvar, for lite lønn
Ett av eksemplene var da en av de ansatte fikk varelageransvar. Vedkommende gikk bare én krone opp i lønn, selv om ansvarstillegget tilsa 10,50 kroner. Coop mente nemlig at fagbrevtilegget ikke ble med over i den nye stillinga, så i praksis mistet den ansatte fagbrevtillegget som tilsvarer 9,50 kroner i timen. Dette var ikke intensjonen i verken lokalavtalen eller i tariffavtalen. I sistnevnte er det ingen tvil: «Fagarbeidere med relevant offentlig fagbrev skal ha et tillegg på kr 9,50 per time på den til enhver tid gjeldende lønn».
– Det har nok vært litt kronglete formulert i den lokale avtalen, men vi ble fort enige med Virke da de ble involvert, understreker Rigmor Heggdal, regionsekretær ved HK Region Vest.
Coop: – Løst etter dialog
Coop Hordaland bekrefter uenigheten om fagbrevtillegg, men sier at dette ble løst etter dialog med HK og Virke.
Uenigheten kom som følge av opprettelse av en ny stillingstype, «vareansvarlig». Stillingstypen finnes kun i Obs Bygg i Coop Hordaland, opplyser HR-sjef Beate Thomassen til HK-Nytt.
«Da stillingen ble etablert i 2017, ble det etablert en egen lønnsavtale for denne gruppen medarbeidere. Det er i underkant 20 medarbeidere som pt. er vareansvarlige i Coop Hordaland og alle disse jobber i Obs Bygg.»
«Resultatet av drøftingene er at det er to stykker som har fått et fagbrevstillegg på toppen av den avtalte lønnen for medarbeidere som er vareansvarlige» skriver Thomassen i en epost til HK-Nytt.
– Følg med!
Klubbleder Amundsen har opplevd to uenigheter i Coop Hordaland, men har i etterkant hørt flere med liknende problemer i Coop-systemet. Han råder derfor andre tillitsvalgte og ansatte i bransjen til å være årvåken:
– Pass på, og les overenskomsten nøye. Da blir man litt klokere. Det som står der er ferdigforhandlet, og er ikke noe man kan forhandles seg bort fra, understreker Amundsen.
En unøyaktig formulering i stillingsbeskrivelsen kan altså være nok til å miste et tillegg verdt nesten 20.000 kroner i året.
– I denne saken ble det tidens korteste forhandlingsmøte. Det viktigste var å rydde opp i begrepsbruken. For tariffavtalen er tydelig: Alle tillegg skal beholdes uavkortet. Også for ledere eller personer med utvidet ansvar skal det lønne seg å ha fagbrev, understreker regionsekretær Heggdal.
Flere saker
Fra i dag av kan du sjekke skattekortet ditt. Det er lurt å gjøre for å unngå å måtte betale enten for lite eller for mye i skatt neste år.
Gorm Kallestad / NTB
Sjekk nytt skattekort: Ble du trukket ut i skattelotteriet?
Denne logoen blir et sjeldnere syn rundt om i landet i løpet av neste år. Hele 50 Narvesen-kiosker forsvinner i tillegg til fire 7-Eleven-kiosker.
Terje Pedersen / NTB
Disse Narvesen- og 7-Eleven-kioskene legges ned i 2026
Colourbox.com
Dette kan du få i julegave fra jobben – uten å bli trukket i skatt
OVER OG UT: Elkjøp Vikingskipet legges ned. Gro Pettersen og de to tillitsvalgte Veronika Berge og Trond Åkerland fortsetter i andre varehus i kjeden, men kommer til å savne det gode arbeidsmiljøet.
Brian Cliff Olguin
Butikken legges ned, men ingen mister jobben
– Jeg skulle ønske at bedriften ikke hadde gått til dette skrittet, sier Nina Veiåker Johansen.
Brian Cliff Olguin
Bakkeselskap nekter ansatte å bytte vakter
Årets LO-nål mottakere
ERLEND ANGELO

