Koronatiltak:
Arbeidsledige og permitterte får forhøyede dagpenger ut januar
De midlertidige reglene for dagpenger og kompensasjonsordningen for selvstendige og frilansere forlenges ut januar 2022.
Arbeids- og inkluderingsminister Hadia Tajik (Ap)
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
De midlertidige reglene for dagpenger og kompensasjonsordningen for selvstendige og frilansere blir forlenget ut januar 2022.
Det var opprinnelig lagt opp til at flere av tiltakene skulle avsluttes ved årsskiftet, men disse forlenges nå, opplyser regjeringen.
Grunnen er den usikre smittesituasjonen og de nye smitteverntiltakene som ble varslet tirsdag kveld.
Nye og strengere koronatiltak: Krass kritikk av nedstengingen fra de borgerlige partiene
– Nye smitteverntiltak betyr ny usikkerhet for arbeidsmarkedet. Det er derfor nødvendig å forlenge ordninger slik at folk uten jobb eller oppdrag blir ivaretatt, sier arbeids- og inkluderingsminister Hadia Tajik (Ap).
Tiltaket innebærer at dagpengesatsen forhøyes til 80 prosent kompensasjon for den delen av dagpengene som er under tre ganger grunnbeløpet. Dessuten kan en ledig jobbe opp til 60 prosent av vanlig arbeidstid før dagpengene bortfaller, mot normalt 50 prosent.
Frilansere og selvstendig næringsdrivende vil bli kompensert for inntektstap.
I tillegg forlenges også perioden med fritak fra lønnsplikt under permittering slik at permitterte beholder dagpengene ved permittering ut over 1. januar.
Særreglene for lærlinger videreføres også, slik at lærlinger som fortsatt er i ordningen, vil kunne motta dagpenger ut januar.
Må stenge: Flere bedrifter varsler permitteringer
Flere saker
HK-nestleder Elisabeth Sundset er spent på resultatet av medlemsundersøkelsen.
Martin Guttormsen Slørdal
HK skal sjekke om medlemmene føler seg inkludert
Lønnsulikheten stiger igjen, etter flere år med lite endring, melder SSB.
Gorm Kallestad / NTB
Lønnsforskjellene vokser igjen
Sykelønnsordningen skal gjøre at du ikke blir fattig selv om du er syk.
Kasper Holgersen
Sykelønnsordningen må endres – til det bedre
OVERTID FOR DELTIDSANSATTE: Den danske dommen kan få betydning for norske deltidsansatte.
Hanna Skotheim
Fersk dom gir deltidsansatte rett på overtidsbetaling
Brian Cliff Olguin / Ole Palmstrøm / Håvard Sæbø
Dette er lønna i over 360 yrker
Høyres aspirerende leder, Ine Eriksen Søreide, leder Utenriks- og forsvarskomiteen på Stortinget.
Jan-Erik Østlie

