Ap-politiker mener loven er fleksibel nok
Anette Trettebergstuen (Ap) mener en fersk Fafo-rapport bekrefter at høyresiden gir et feil bilde av arbeidsmiljøloven.
Anette Trettebergstuen mener den ferske Fafo-rapporten bekrefter at arbeidsmiljøloven er mer fleksibel enn høyresiden vil innrømme.
Terje Pedersen/ANB
Saken oppsummert
– Partiene på høyresiden vil ikke innrømme at dagens regelverk allerede er veldig fleksibelt og gir gode arbeidstidsordninger, sier stortingsrepresentant Anette Trettebergstuen (Ap) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Les også: – Folk er ikke bortskjemte
Fafo-rapporten som Trettebergstuen viser til, konkluderer med at det ikke er vanskelig for arbeidsgivere å få på plass avtaler med ansatte om jobbing utenom arbeidsmiljølovens bestemmelser om arbeidstid og hviletid.
– Regjeringspartiene mangler faktagrunnlag når de vil endre arbeidslivet. De underkommuniserer fleksibiliteten som ligger innbakt i dagens regelverk, og gjør det mot bedre vitende. Over lang tid har de gjort store anstrengelser for å fremstille arbeidsmiljøloven som rigid og gammeldags. Denne rapporten viser det motsatte, hevder Trettebergstuen.
– Arbeidsmiljøloven er tvert i mot et fleksibelt og moderne vern for arbeidstakere, og sikrer et ryddig og disiplinert arbeidsliv. Nå må høyrepartiene slutte å bløffe om dette, legger hun til.
Les også: Ber NHO roe seg ned
Både muligheter for fleksitid, hjemmekontor, gjennomsnittsberegning og vide muligheter til å avtale ulike ordninger eksisterer allerede.
– Poenget er at det skal avtales. At arbeidstaker skal ha en sikkerhetsventil som gjør at de kan trekke i snora hvis det blir for mye og si stopp. Den muligheten vil vi at de fortsatt skal ha. Det er dette som står i fare med regjeringens ønske om endring, hevder Ap-representanten.
– Jeg har rett og slett problemer med å se hva høyresiden mener utfordringen består i, legger hun til.
– Til forskjell fra Høyre og Frp ønsker ikke vi å gi arbeidsgiver ensidig større mulighet til å pålegge mer arbeid på ugunstige tider, uten at det skal kompenseres i form av overtidsbetalt eller annet, presiserer hun.
Les også: Krangler om arbeidstid
Statssekretær i Arbeidsdepartementet, Thor Kleppen Sættem (H), mener det er urimelig å påstå at høyresiden bløffer om arbeidsmiljøloven.
– Vi tar inn over oss den virkeligheten vi får servert av NHO, Spekter, Virke og mange enkeltbedrifter og tar dem på alvor. Det er ikke å bløffe, mener Sættem.
– FAFOs rapport bekrefter at både arbeidstakere og arbeidsgivere ser på det å fravike normalbestemmelsene i arbeidsmiljøloven som nødvendig og hensiktsmessig. Viljen til å jobbe for felles interesser er noe av det beste ved norsk arbeidsliv. Samtidig opplever mange at det er vanskelig å få til løsninger og at arbeidsmiljøloven er lite tilgjengelig. Det viser at vi har behov for endringer som gjør loven lettere å forstå og bruke, sier Sættem. (ANB)
Flere saker
Natalija Kandic og Vilde Gjesdal snakket med unge på jobb om blant annet kameraoveråking og arbeidskontrakter.
Brian Cliff Olguin
Natalija og Vilde sjekket Alna-senteret for snusk
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin
Morten får beholde jobben. Arbeidsgiver dropper anken
Unge og midlertidige ansatte i reiseliv og servering er særlig utsatt for seksuell trakassering, ifølge Arbeidstilsynet.
Lina Winge (illustrasjonsbilde)
Sommervikarer har høyere risiko for å bli seksuelt trakassert
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB