Lønnsoppgjøret 2025
Amir og kollegaene får ikke lavlønnstillegg likevel
Kun én gruppe av HK-medlemmene får lavlønnstillegg. Det til tross for at mange tjener godt under 90 prosent av industriarbeiderlønn.
Amir Mayani er hovedtillitsvalgt for HK-medlemmene i bakkeselskapet Aviator. Han er også tillitsvalgt for totalt rundt 1.500 HK-medlemmer i luftfarten.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
herman@lomedia.no
Mandag blei LO og arbeidsgiverorganisasjonen NHO enige i årets lønnsoppgjør.
Dette ble de enige om:
• Alle får et tillegg på 5 kroner i timen. Det gir 9.750 kroner i økt årslønn.
• De lavtlønte får et tillegg på 2 eller 4 kroner i timen, pluss det generelle tillegget på 5 kroner.
• Den økonomiske ramma blei 4,4 prosent. Det betyr at folk i snitt skal få 4,4 prosent høyere lønn i 2025.
– Godt jobba
Amir Mayani er hovedtillitsvalgt for HK-medlemmene i bakkeselskapet Aviator.
Han er også tillitsvalgt for totalt rundt 1.500 HK-medlemmer i luftfarten som er organisert i FLR (Fagforening for Luftfart og Reiseliv). Alle disse jobber i NHO-bedrifter.
Generelt er Mayani positiv til resultatet LO har forhandla fram:
– Det er godt jobba av LO. Men jeg skulle ønske det traff bedre for ansatte i vår bransje. Vi får kun 5 kroner, resten må forhandles fram lokalt.
Og hvor mye klubbene klarer å hente ut i lokale forhandlinger, varierer fra bedrift til bedrift, ifølge fagforeningslederen.
– I flere av bedriftene i luftfarten det vanskelig å få ut hele ramma i lokale forhandlinger, sier han.
Derfor skulle han ønske at LO klarte å få til et større tillegg i de sentrale forhandlingene og at arbeidstakerne i luftfarten også fikk et lavlønnstillegg, slik flere andre grupper får.
Da ville det vært mindre igjen som de tillitsvalgte må forhandle med arbeidsgiverne om.
Amir Mayani
Brian Cliff Olguin
Lønnsoppgjør består både av sentrale forhandlinger, som LO og NHO nå har gjennomført, og lokale forhandlinger mellom fagforeningsklubben og arbeidsgiver på den enkelte arbeidsplass.
Urettferdig modell: Mange lavtlønte går igjen glipp av lavlønnstillegget
Lavlønnstillegget
Det ekstra tillegget til de med lavest lønn – lavlønnstillegget – har blitt mye diskutert i forbindelse med årets lønnsoppgjør.
De siste åra har tillegget blitt gitt til ansatte som er omfatta av tariffavtaler der snittet tjener mindre enn 90 prosent av lønna til en gjennomsnittlig industriarbeider. I år er denne 90-prosentgrensa 544.140 kroner i året.
I praksis har det betydd at mange som tjener mindre enn dette ikke har fått lavlønnstillegget.
Mange, blant annet HK-leder Christopher Beckham, har tatt til orde for at tillegget må gis på individnivå.
Med en slik modell vil alle som tjener under grensa få tillegget, i stedet for at det gis for hele tariffavtaler.
Dette kravet tok også LO med inn i årets lønnsoppgjør med NHO, men partene blei til slutt enige om å bruke samme modell som tidligere.
I år fikk altså ansatte på tariffavtaler med snittlønn under 544.140 kroner et lavlønnstillegg på minst 2 kroner.
Blant HKs tariffavtaler med NHO er det kun ansatte på butikkoverenskomsten som får et lavlønnstillegg i år.
– Vi skulle også ønske at lavlønnstillegget blei gitt på individnivå. Mange av våre medlemmer tjener godt under 90 prosent av en industriarbeider, sier tillitsvalgt Amir Mayani.
NHO erkjenner at tillegget kan gis på en mer treffsikker måte, kommer det fram av protokollen fra meklinga.
LO og NHO skal bruke 2025 til å se på ulike modeller for lavlønnstillegget. Med andre ord kan en ny modell være på plass fra lønnsoppgjøret i 2026.
– Jeg er ikke noen stor tilhenger av at ting utsettes. Men det er i hvert fall bedre enn at det ikke skjer noe, sier Mayani.
– Vi skjønner godt at dette er frustrerende, og det er nettopp derfor vi jobber for å finne nye modeller. Men dette var så langt vi kom i år, sier leder av LOs forhandlingsavdeling til Fagbladet.
– Synd
Konserntillitsvalgt i Ikea, Kateryna Bilokin, skulle også ønske at LO klarte å forhandle fram et lavlønnstillegg på individnivå.
– Det klarte ikke LO å levere på. Det er synd, skriver Bilokin i en tekstmelding til HK-Nytt.
Ikea er omfatta av handelsoverenskomsten mellom HK og NHO. I denne avtalen finnes det en garantiordning som gir et tillegg på toppen av tillegget som LO og NHO nå har forhandla fram.
– Jeg kjenner ikke hele det økonomiske bildet ennå, men det kommer nok til å bli ganske greit for oss, skriver Bilokin.
De Ikea-ansatte får et generelt tillegg på 5 kroner, pluss tillegg fra garantiordninga. Resten må de sørge for gjennom lokale forhandlinger.
– Jeg håper vi får noe ut av de lokale forhandlingene i høst også, skriver Bilokin.
Flere saker
– Ikke ta fra oss den ene produksjonsfrie dagen vår i uka, ber Heidi Gaaren politikerne om.
Erlend Angelo
Bakere vil ikke ha søndagsåpent: – Helga ryker
Foto: Rebekka Johannessen Litland. Illustrasjon: Nina Elton
Hva står partiene egentlig for? Få oversikten
Brian Cliff Olguin
Ingunn har den minste lovlige pensjonen: – Vi fortjener mer
Kasper Holgersen
HK kritiserer SV for å ville splitte opp Norgesgruppen
Vi trenger at søndagen er fri, stengt og lukka.
Katharina Dale Håkonsen
Nå må vi faktisk ta oss sammen, skriver Anne Lindmo
Coop, Rema og Norges Gruppen har samarbeidet ulovlig om priser, ifølge Konkurransetilsynet. Nå har de tre gigantene tapt klagesaken.
Lise Åserud/NTB