30 ansatte på Norwegians kundesenter i Tromsø kan miste jobben
Flyselskapet vurderer å flytte alle oppgaver til kundesenteret på Fornebu.
SENTRALISERER: Norwegian vil trolig samle all kundeservice på hovedkontoret på Fornebu.
Erlend Angelo
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Norwegian vil trolig legge ned kundesenteret i Tromsø. Det skriver NRK Troms. Årsaken er at flyselskapet vil spare penger.
– Vi er nødt til å sentralisere og effektivisere mer av virksomheten, og er ikke tjent med å ha et lite kundesenter i Tromsø når mye av jobben som gjøres på den fronten ellers skjer på Fornebu, sier Lasse Sandaker-Nielsen, informasjonsdirektør i Norwegian til NRK.
Den endelige beslutningen vil bli tatt i løpet av kort tid, opplyser han. Ifølge NRK skal Norwegian gjennomføre individuelle møter med hver av de 30 ansatte i neste uke.
LES OGSÅ: Total mangel på tiltak, mener Ap om regjeringens handelsmelding
Håper å beholde noe
De ansatte på kundesenteret er medlemmer i Handel og Kontor. HK-Nytt har ikke lyktes med å komme i kontakt med leder og nestleder i HKs konsernklubb i flyselskapet. Til NRK sier konserntillitsvalgt Hilde Nyborg Loe at hun håper noe av virksomheten i Tromsø kan beholdes. Loe framholder at staben i Tromsø er svært god og erfaren, og at det ville være synd om selskapet mister all den kompetansen ved en total nedlegging av kontoret i Tromsø.
Går med underskudd
Norwegian la nylig fram sin kvartalsrapport som viser at flyselskapet gikk med et underskudd på 1.489 millioner i underskudd i første kvartal i år. I samme periode i fjor tapte selskapet 46 millioner kroner, skriver NRK.
– Vi ser på alle muligheter og kundesenteret i Tromsø er en mulighet for oss til å redusere kostnader. Vi må fokusere på lønnsom drift og må nå se på hele virksomheten, sier Sandaker-Nielsen.
Flere saker
Lenger ned i saken kan du se hvor mye lederlønningene økte i kroner og øre i 2025.
Colourbox
Lønnsfest på toppen. Se hvor mye de tjener
Krigen i Midtøsten har ført til økte energipriser og valutakurser, noe som påvirker prisveksten.
Jonas Sandboe
Krigen i Midtøsten: Slik påvirkes lønna
Britt Skarbø og LO-sekretær Fawsi Adem.
Privat
Britt sikret sykepenger til kollegene. Nå får hun pris
Neste års lønnsforhandlinger er et såkalt mellomoppgjør. Da forhandles det kun om penger, ikke andre ordninger i tariffavtalene.
Håvard Sæbø
LO krever ny AFP neste år, men kan ikke streike
LO støtter regjeringens mål om at regelverket må bli tydeligere og mer tilgjengelig, men er kritisk til deler av forslaget, forklarer LO-nestleder Henriette Jevnaker.
Martin Guttormsen Slørdal
LO sier nei til regjeringens nye krav til sykemeldte
Flere kunne ha falt utenfor. Istedet har de ansatte fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
Sissel Rasmussen

