Ansatte og tillitsvalgte i HK slapp alt de hadde i hendene:
Verving hele uka
Denne uka er det HKs nasjonale verveuke, og forbundet setter støtet inn der de allerede har tariffavtaler.
HAR TARIFFAVTALE: H&M har tariffavtale. Kristin Olavesen og Alexander Kvedalen fra HK håper flere gjør som Halgan Ahmed og blir HK-medlemmer
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
martin.slordal@lomedia.no
«Uke 6» har blitt et begrep og en tradisjon i Handel og Kontor. Da legges sakspapirer og daglige arbeidsoppgaver til side, og alle ansatte drar ut på veien sammen med lokale tillitsvalgte for å verve nye medlemmer til forbundet.
Kristin Olavesen er regionsekretær ved HKs Oslo-kontor. Hun synes det er fint med en uke som er forbeholdt verving.
– Jeg er for lite ute og verver til daglig. Vi vet at uke 6 kommer, hvert år. Da er det mulig å planlegge og sette av hele uka til dette, sier hun.
LEGGER SLAGPLAN: Siri Møllendal i HK region Øst og Jorunn Martinsen fra Coop planlegger hvilke bedrifter som skal besøkes.
Martin Guttormsen Slørdal
Styrker tariffavtalene
Over hele landet er HK-ansatte og tillitsvalgte i sving. De besøker butikker og bransjer der forbundet har medlemmer eller hvor det finnes potensielle medlemmer.
I Oslo og Akershus-området er det organisasjonsmedarbeider Siri Møllendal som holder i trådene under verveuka. Hun sier at region Øst er opptatt av å øke medlemstallet i bedrifter hvor de allerede har tariffavtale. Eller «å bygge noen lokomotiver», som hun kaller det.
– Vi bygger kampkraft fram mot neste års lønnsoppgjør. Da er det viktig å øke medlemstallet i bedriftene som allerede har avtale, sier hun, og legger til at de også besøker arbeidsplasser uten tariffavtale som har tre eller flere medlemmer
Jorunn Martinsen, fra Norsk Butikkdrift i Coop, skal også ut og verve. Hun forklarer enkelt og greit hvorfor det er viktig å styrke tariffavtalene.
– Det er ingen vits i å streike hvis det kun er ett medlem i bedriften, sier hun.
HELE UKA PÅ FARTA: Kristin Olavesen og Alexander Kvedalen er to av mange HK-representanter som er ute på vervetur hele denne uka.
Martin Guttormsen Slørdal
På kjøpesenter i Oslo sentrum
Kristin Olavesen fra HK og Alexander Kvedalen, ansatt i LO i Oslo og klubbleder på jobben, tok turen inn på kjøpesenteret Oslo City. Der møtte de nestleder i HK-klubben hos H&M, Halgan Ahmed. Hun skulle ønske flere av kollegene også var medlem av Handel og Kontor.
– Jo flere HK-medlemmer vi er, jo bedre blir det, sier Halgan til HK-Nytt.
Flere saker
HK-tillitsvalgt Tommy Skogstad sier at folk er bekymret.
90 mister jobben i Sparebank 1: – Det blei helt stille i rommet
Tromsø sier nei til søndagsåpne butikker.
Håvard Sæbø
Butikkansatte får beholde søndagen som en fridag
Hvert fjerde år har Stein Erik Lauvås søkt om permisjon. HK har innvilget søknaden hver gang.
Østfold Ap
Tilbake på jobb etter 22 års permisjon
Kasper Holgersen
Når skal deltidsansatte få overtidsbetalt? LO og NHO er rykende uenige
Håvard Sæbø
Dette betyr statsbudsjettet for din lommebok
Åge Forbord, stasjonsarbeider og leder for Innherred Handel og Kontor, forteller at omsetningen synker når stadig flere kunder lader strøm i stedet for å fylle bensin.
Privat/Dagsavisen