Ekspertene svarer:
Pensjonist og LOfavør-forsikringer
colourbox.com
Saken oppsummert
Forsikring
SPØRSMÅL: Hva skjer med forsikringene når man blir alderspensjonist? Først og fremst LOfavør Innboforsikring, men også grunn- og fritidsulykkesforsikringen og advokatforsikringen. Hva anbefaler dere? Hva bør man gjøre?
Geir
SVAR: LOfavørs innbo-, grunn- og fritidsulykkesforsikring ble i sin tid innført som obligatoriske kollektive forsikringsordninger for medlemmer i Handel og Kontor Norge. Disse forsikringsordningene er fortsatt obligatoriske og ses på som viktige medlemsfordeler.
For medlemmer ved fylte 75 år eller ved 40 års sammenhengende medlemskap i et LO-forbund og som ikke er i lønnet arbeid, fritas for forsikringsinnbetalingen. For de som ikke har 40 års sammenhengende opptjening som medlem og ikke i lønnet arbeid (pensjonister), tilbys disse ved pensjonsavgang å fortsette forsikringsordningen mot å betale ordningen selv fram til de er 75 år. Fra og med 75 år vil også denne gruppen få forsikringen gratis.
Når det gjelder de øvrige LOfavør kollektive forsikringsordninger, som eksempelvis LOfavør advokatforsikring og/eller LOfavør reiseforsikring, vil det enkelte medlem måtte betale disse videre, men med samme fordelspris som yrkesaktive medlemmer.
Wassana Chancharoon
Servicekontorleder i HK Norge
Flere saker
Ikke siden 1946 har det vært satt i gang bygging av så få boliger som i fjor.
Sissel M. Rasmussen
Boligbyggingen går for halv maskin. LO krever mer til Husbanken
Hva er egentlig de nye minstesatsene for alderspensjon fra Nav?
Jonas Sandboe
Pensjoner under fattigdomsgrensa: – Vi ber ikke om luksus
Heiko Junge / NTB
Rema-Reitan tjente like mye som 211 butikkmedarbeidere
Natt til onsdag kalte de fem rgrønne partiene inn til pressekonferanse i Stortinget: Det er er enighet om statsbudsjettet for neste år.
Heiko Junge / NTB
De rødgrønne er enige om budsjettforlik
AVTALE I BOKS: Grenseavtalen om hvilket forbund som skal ha retten til å organisere hvilke grossistlagre ble signert av leder i Handel og Kontor, Christopher Beckham (til venstre) og leder i Fellesforbundet, Christian Justnes, mandag 1. desember.
Herman Bjørnson Hagen
Striden om hvem som «eier» lagerarbeiderne er over
TØFT BOLIGMARKED: Kristine Leistad har ikke råd til å kjøpe bolig alene. Da må hun eventuelt finne noen å kjøpe sammen med.
Martin Guttormsen Slørdal

