Ekspertene svarer:
Pensjonist og LOfavør-forsikringer
colourbox.com
Saken oppsummert
Forsikring
SPØRSMÅL: Hva skjer med forsikringene når man blir alderspensjonist? Først og fremst LOfavør Innboforsikring, men også grunn- og fritidsulykkesforsikringen og advokatforsikringen. Hva anbefaler dere? Hva bør man gjøre?
Geir
SVAR: LOfavørs innbo-, grunn- og fritidsulykkesforsikring ble i sin tid innført som obligatoriske kollektive forsikringsordninger for medlemmer i Handel og Kontor Norge. Disse forsikringsordningene er fortsatt obligatoriske og ses på som viktige medlemsfordeler.
For medlemmer ved fylte 75 år eller ved 40 års sammenhengende medlemskap i et LO-forbund og som ikke er i lønnet arbeid, fritas for forsikringsinnbetalingen. For de som ikke har 40 års sammenhengende opptjening som medlem og ikke i lønnet arbeid (pensjonister), tilbys disse ved pensjonsavgang å fortsette forsikringsordningen mot å betale ordningen selv fram til de er 75 år. Fra og med 75 år vil også denne gruppen få forsikringen gratis.
Når det gjelder de øvrige LOfavør kollektive forsikringsordninger, som eksempelvis LOfavør advokatforsikring og/eller LOfavør reiseforsikring, vil det enkelte medlem måtte betale disse videre, men med samme fordelspris som yrkesaktive medlemmer.
Wassana Chancharoon
Servicekontorleder i HK Norge
Flere saker
Julie Lødrup, førstesekretær i LO.
Leif Martin Kirknes
Kvinner har høyere sykefravær enn menn. Disse tiltakene kan endre dette
Nasjonalt er Senterpartiet mot søndagsåpne butikker. Likevel stemte altså Senterpartiet i Lillehammer for å åpne opp for søndagsåpne butikker.
Stian Rognhaugen via Creative Commons
Senterpartiet sikra flertall for søndagsåpne butikker i Lillehammer
Fra venstre: LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-sjef Ole Erik Almlid.
Håvard Sæbø
Ny lønn: LO og NHO er enige
Det blei storstreik i lønnsoppgjøret i 2023. Her fra en streikemarkering på Youngstorget.
Jan-Erik Østlie
I dag starter meklinga i lønnsoppgjøret: – Vi står klare til å streike, sier HK-tillitsvalgt
Bildet er tatt under streiken i 2023.
Leif Martin Kirknes
Disse HK-medlemmene gjør seg klare til streik
LO-leder Peggy Hessen Følsvik under streiken i lønnsoppgjøret i 2023.
Håvard Sæbø