HK enig med Tine
I natt ble Handel og Kontor enige med Landbrukets arbeidsgiverforening om en ny tariffavtale for de ansatte i Tine.
Om lag 150 ansatte i Tine og Diplom-Is er omfattet av landsoverenskomsten for meieri-industrien. I natt forhandlet HK og Landbrukets arbeidsgiverforening fram en ny avtale.
De ansatte i lønnsgruppe 1, 2 og 3 får et generelt tillegg på 4,30 kroner. Det samme tillegget blir lagt på minstelønnssatsene. De som har mer enn 25 års ansiennitet får ytterligere 2 kroner mer i timen.
Ansatte i lønnsgruppe 4 får en lønnsøkning på 3,2 prosent, det samme gjelder minstelønnssatsen for denne gruppa. Alle tillegg gis fra 1. juni.
– Vi er godt fornøyd med lønnsøkningen. Vi har fått til det samme som andre grupper som forhandlet før oss, sier Tone Ljoså, faglig sekretær i HK og rådgiver under forhandlingene.
Dag før Kristi Himmelfart
Hun framholder også at partene fikk løst et vanskelig spørsmål om arbeidstiden dagen før Kristi Himmelfartsdag. HK og LA er enige om at arbeidstiden slutter klokka 14.00. De som starter arbeidsdagen før klokka 09.00., skal heller ikke ha mer enn fem timers arbeidsdag. Hvis noen jobber lenger enn dette skal de ha 100 prosent tillegg.
HK og LA har også avtalefestet at deltidsansatte skal ha fortrinnsrett til merarbeid på bedriften. Det gjelder også arbeid av midlertidig karakter.
– Vi hadde en bestemmelse om dette tidligere, men den nye teksten er en klar forbedring i avtalen, sier Ljoså.
Harmonisering
Partene skal sette ned et utvalg som skal forsøke å få til en harmonisering av lønna i Tine. I dag består selskapet av mange selvstendige avdelinger, men når Tine blir én bedrift, vil de forsøke å få til ett lønnssystem.
– Lønna i de ulike delene av landet varierer en del, og det skaper frustrasjon. Det er nødvendig å sørge for en lik og rettferdig avlønning, forteller Tone Ljoså.
Utvalget skal være ferdige med jobben innen 1. april neste år.
Velferdspermisjoner
Nå kan de ansatte som er omfattet av overenskomsten få inntil tre dagers velferdspermisjon ved dødsfall og begravelser til avdøde i nærmeste familie. Fram til nå har man bare hatt rett på én dag. Lønnet velferdspermisjon gis også for ansatte som skal på konferansetime i grunnskolen, og på sesjon. Mødre som ammer gis også minimum én times fri med lønn daglig.
– Det er viktig i en bedrift med mange kvinnelige ansatte, sier Ljoså.
Lærlingelønn
HK er også svært fornøyd med å ha fått til en ny lønnsstige for lærlinger med 3 og 4 år i bedriften. Lønna vil nå variere mellom 40 og 70 prosent av fagarbeiderlønn, avhengig av læremodell og hvor langt de har kommet i læretida.
Uravstemning
Forhandlingsresultatet sendes nå ut til uravstemning blant medlemmene med svarfrist 10. juni kl. 14:00.
Siste nytt
APPLAUS: Arbeidsminister Marte Mjøs Persen fikk applaus fra HKs representantskap da hun fortalte at mandatet til utvalget som skal vurdere reglene for nattarbeid i varehandelen er klart.
Brian Cliff Olguin
Nå skal det vurderes om butikkansatte skal kunne jobbe etter klokka 21 om kvelden
KAMPKLAR: HK-ledet Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
HK: Får ikke medlemmene økt kjøpekraft, blir det streik
Mye lest
LØNNSHOPP: Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte øker lønna med 1.300 kroner i måneden
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø