Anker ikke til Høyesterett
Verken tingretten eller lagmannsretten gav den tidligere butikksjefen i Kiwi medhold i etterbetalingskravet på to millioner kroner. Nå har HK bestemt seg for ikke å anke til Høyesterett.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Etter at butikksjefen i Kiwi-kjeden ble oppsagt, tok han kontakt med Handel og Kontor. Forbundet konkluderte med at han ikke hadde hatt en ledende stilling. Dermed var det ikke grunnlag for å frita ham fra arbeidsmiljølovens bestemmelser om arbeidstid, slik arbeidsgiveren påsto. HK mente at den tidligere butikksjefen hadde han krav på drøye to millioner kroner i overtidsbetaling.
Det har verken tingretten eller lagmannsretten vært enig i. Forbundet og den tidligere butikksjefen har tapt i begge rettsinstanser. Nå har HK bestemt seg for å la være å anke saken til Høyesterett.
Regionsekretær Eirine Saaler Nabben i HK er fremdeles overbevist om at forbundet har rett. Hun forteller at HK har henvendt seg til LO for å få en politisk løsning på saken, selv om det ikke vil hjelpe den tidligere butikksjefen.
– Vi skjønner at vi ikke når fram i rettssystemet. Nå håper vi at Arbeidstilsynet kan få tilbake myndigheten til å vurdere om en stilling kan unntas arbeidstidsbestemmelsene. Vi mener Arbeidstilsynet har bedre kompetanse til det. Dessuten er terskelen for høy når man må be retten vurdere om en stilling er såkalt ledende eller ei, sier Nabben til HK-Nytt.
Flere saker
Høyre-leder Erna Solberg får motstand av sine egne på sykelønn.
Jan-Erik Østlie
Flere Høyre-lag vil ha omkamp om sykelønna
Brian Cliff Olguin
Alle butikker skal få lov til å holde åpent på søndager, mener Venstre
Det har vært både ansettelsesstopp og oppsigelser det siste halvåret, forteller tillitsvalgt Malin Fossback.
Brian Cliff Olguin. Innfelt: privat
Mange i Plantasjen mista jobben: – Tøff prosess, sier tillitsvalgt
2023: Slik startet mellomoppgjøret for to år siden. LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-sjef Ole Erik Almlid hilser. Oppgjøret ble ikke løst før LO hadde streiket i fire dager.
Tormod Ytrehus
Sist ble det streik. I år blir det trolig enighet uten mekling
Leder for Teknisk beregningsutvalg, Geir Axelsen, må justere litt på prisanslagene sine.
Jan-Erik Østlie
Justerer opp prisveksten. Det kan påvirke lønnsoppgjøret
Kiwis prislås bli mager trøst når matvarene samlet har økt med 7,5 prosent det siste året.
Kasper Holgersen