Avtale i Sverige – streik i Norge
Mens de ansatte ved Forbo flooring i Norge streiker for å få tariffavtale, har deres svenske kolleger hatt det i mange år.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
På fredag la de åtte HK-medlemmene i engros- og salgsbedriften Forbo flooring i Asker ned arbeidet. Årsaken er at bedriftsledelsen ikke vil innfri Handel og Kontors krav om å inngå tariffavtale i bedriften. Ledelsen skal ikke ha oppgitt noen grunner til at de ikke vil undertegne avtalen.
Godt partsforhold
I Sverige er situasjonen annerledes. Her er de ansatte organisert i fagforbundet Unionen, og er omfattet av en tariffavtale. Partsforholdet fungerer godt, og klubben gjennomfører lokale forhandlinger med bedriften. Det bekrefter Magnus Engman, klubbleder i Forbo Flooring i Sverige.
Fagforbundene i dialog
Handel og Kontor frykter at de ansatte i Forboe flooring i Sverige skal bli pålagt å utføre arbeidsoppgaver som vanligvis utføres av de streikende i Norge. Det vil gjøre streiken mindre effektiv. Derfor har de tatt kontakt med Unionen i Sverige.
Bo Hallberg, tariffekspert i Unionen, forteller til at HK-Nytt at de i slike tilfeller tar kontakt med sine medlemmer i den aktuelle bedriften, og ber dem forholde seg nøytrale og ikke utføre arbeid som er omfattet av konflikten.
– Vi må diskutere med HK hva vi kan bidra med. Om vi selv skal streike, er det en lengre og mer kronglete prosess, sier han.
Hallberg mener det er underlig at Forboe flooring ikke vil inngå tariffavtale i Norge, når de har det i Sverige.
Klubbleder Magnus Engman avkrefter at han så langt har fått beskjed om å overta arbeidsoppgaver som til vanlig utføres av sine norske kolleger.
Vil ikke kommentere
HK-Nytt skulle gjerne ha fått svar fra Forbo flooring om hvorfor de ikke aksepterer en tariffavtale i Norge når de gjør det i Sverige. Det får vi imidlertid ikke. I en mail skriver styreleder Lars Ivar Norén at han ikke ønsker å kommentere streiken så lenge den pågår.
Flere saker
Natalija Kandic og Vilde Gjesdal snakket med unge på jobb om blant annet kameraoveråking og arbeidskontrakter.
Brian Cliff Olguin
Natalija og Vilde sjekket Alna-senteret for snusk
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin
Morten får beholde jobben. Arbeidsgiver dropper anken
Unge og midlertidige ansatte i reiseliv og servering er særlig utsatt for seksuell trakassering, ifølge Arbeidstilsynet.
Lina Winge (illustrasjonsbilde)
Sommervikarer har høyere risiko for å bli seksuelt trakassert
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB