LO-ansatte i streik?
Ansatte i LO, Fagforbundet, Fellesforbundet og NNN går ut i streik om meklingen mellom partene ikke når fram. Også Ap- og SV-ansatte kan komme til å legge ned arbeidet.
lene.svenning@lomedia.no
I begynnelsen av oktober møtte Handel og Kontor, som organiserer de ansatte i LO, LO-forbundene og andre virksomheter, Arbeiderbevegelsens arbeidsgiverforening til tarifforhandlinger. Etter tre dager brøt HK forhandlingene. Forbundet mente framdriften var så dårlig at det ikke var noen vits i å fortsette.
400 i streik
Partene skal møtes hos Riksmekleren 12. og 13. november. Blir det ingen løsning her, vil en tredel av de om lag 1.200 HK-medlemmene i tariffområdet gå ut i streik fra arbeidstidens begynnelse den 14. november. De 400 er ansatte på hovedkontorene i LO, Fagforbundet, Fellesforbundet og Norsk nærings- og nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN), og de ansatte på hovedkontoret til Arbeiderpartiet og SV, og i SVs stortingsgruppe.
– Jeg håper meklingen går bra, men det er veldig mye opp til arbeidsgiveren, sier Karin Solum, faglig sekretær i Handel og Kontor. Hun er forhandlingsleder.
Uenig om lønn
Ifølge Solum er det økonomien det er størst uenighet om mellom partene.
– Vi er dypt uenig i det statistikkgrunnlaget arbeidsgiverne legger til grunn. Med deres beregninger får vi for lite i lønnstillegg, sier hun.
Under forhandlingene stilte HK også et annet krav, at en nøytral oppmann skal kunne avgjøre uenigheter om innplassering av lønn i virksomhetene. I dag er det arbeidsgiveren som har det siste ordet i slike saker, og det er HK svært lite fornøyd med.
Partene klarte heller ikke å enes om avtalebestemmelser om inn- og utleie, slik andre avtaleområder har fått til under årets forhandlinger.
Siste nytt
PÅ VEI MED GOODIEBAGS TIL HK-MEDLEMMER: F.v. Joanna Kalinowska (HK-Menzies), Berit Madsen (LO Oslo og Akershus), Amir Mayani (FLR-fagforeningsleder), deler av hodet til Kjell Finvåg fra HK, Vegard Bjørgo Engelund (HK-Menzies), samt Bahareh Khosbou og Claudia Christina Toader fra HK-Red Handling.
Leif Martin Kirknes
Norwegian starter bakkeselskap og tar over ansatte fra konkurrent
APPLAUS: Arbeidsminister Marte Mjøs Persen fikk applaus fra HKs representantskap da hun fortalte at mandatet til utvalget som skal vurdere reglene for nattarbeid i varehandelen er klart.
Brian Cliff Olguin
Nå skal det vurderes om butikkansatte skal kunne jobbe etter klokka 21 om kvelden
Mye lest
LØNNSHOPP: Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte øker lønna med 1.300 kroner i måneden
APPLAUS: Arbeidsminister Marte Mjøs Persen fikk applaus fra HKs representantskap da hun fortalte at mandatet til utvalget som skal vurdere reglene for nattarbeid i varehandelen er klart.
Brian Cliff Olguin