LO-ansatte i streik?
Ansatte i LO, Fagforbundet, Fellesforbundet og NNN går ut i streik om meklingen mellom partene ikke når fram. Også Ap- og SV-ansatte kan komme til å legge ned arbeidet.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
I begynnelsen av oktober møtte Handel og Kontor, som organiserer de ansatte i LO, LO-forbundene og andre virksomheter, Arbeiderbevegelsens arbeidsgiverforening til tarifforhandlinger. Etter tre dager brøt HK forhandlingene. Forbundet mente framdriften var så dårlig at det ikke var noen vits i å fortsette.
400 i streik
Partene skal møtes hos Riksmekleren 12. og 13. november. Blir det ingen løsning her, vil en tredel av de om lag 1.200 HK-medlemmene i tariffområdet gå ut i streik fra arbeidstidens begynnelse den 14. november. De 400 er ansatte på hovedkontorene i LO, Fagforbundet, Fellesforbundet og Norsk nærings- og nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN), og de ansatte på hovedkontoret til Arbeiderpartiet og SV, og i SVs stortingsgruppe.
– Jeg håper meklingen går bra, men det er veldig mye opp til arbeidsgiveren, sier Karin Solum, faglig sekretær i Handel og Kontor. Hun er forhandlingsleder.
Uenig om lønn
Ifølge Solum er det økonomien det er størst uenighet om mellom partene.
– Vi er dypt uenig i det statistikkgrunnlaget arbeidsgiverne legger til grunn. Med deres beregninger får vi for lite i lønnstillegg, sier hun.
Under forhandlingene stilte HK også et annet krav, at en nøytral oppmann skal kunne avgjøre uenigheter om innplassering av lønn i virksomhetene. I dag er det arbeidsgiveren som har det siste ordet i slike saker, og det er HK svært lite fornøyd med.
Partene klarte heller ikke å enes om avtalebestemmelser om inn- og utleie, slik andre avtaleområder har fått til under årets forhandlinger.
Flere saker
Nå har de en dag mindre til barn, fritid og hvile
I 40 butikker manglet de ansatte skriftlige arbeidsavtaler. Illustrasjonsfoto
Colourbox.com
Ansatte i 300 butikker hadde mangelfulle arbeidskontrakter: – Alvorlig
Ellen Merete Thollefsen jobber to vakter på fire timer i uka. Mer går ikke.
Herman Bjørnson Hagen
Ellen Merete har slitt med kroniske smerter og utmattelse i 15 år
Ida Bing
Lisa fortalte at hun var gravid. Sjefens svar sjokkerte henne
Nestleder i Fagforbundet, Anne Green Nilsen og forbundssekretær Steffen Høiland i Fellesforbundet.
Per Flakstad
LO vedtok ny AFP-modell
LO har vedtatt at de vil jobbe for en ikke-kommersiell boligsektor i Norge.
Sissel M. Rasmussen