Patruljen ga over 500 medlemmer
LOs sommerpatrulje har ikke bare hjulpet ungdommer i sommerjobb. I retur har LO fått over 500 nye medlemmer.
Saken oppsummert
frode.ronning@lomedia.no
I løpet av tre intense uker i juni/juli besøkte LOs sommerpatrulje 6.300 bedrifter. Et av resultatene ble 533 nye medlemmer til LO-forbundene.
– I tillegg er det en del som melder seg inn etter patruljen, forteller Edvin Søvik, som i sommer har tatt imot telefoner fra ungdommer, arbeidsgivere og foreldre som har spørsmål om lønns- og arbeidsvilkår.
– Så langt har vi fått 750 telefoner, forteller Søvik.
Telefonen er bemannet til fredag 17. august.
Solvakter
Årets sommer har ikke gitt mange muligheter for utepils. Det merker restaurantnæringa, og det har gitt problemer for en rekke ungdommer som skulle jobbe på serveringsstedene.
– Vi merker at det er blitt mange «solvakter». Det er ungdom som har blitt lovet jobb, men når de kommer, regner det, og de blir sendt hjem. Det er blitt mer og mer vanlig i servicebransjen, opplyser organisasjonsrådgiver Olav Andresen i LO.
Han vil ikke la arbeidsgiverne slippe unna med denne praksisen.
– Vi vil drøfte dette med Fellesforbundet og Handel og Kontor, sier Andresen.
Flere saker
– Jeg har selv opplevd utrygge situasjoner, forteller polansatt Johnsrød.
Tonje Paulsen Solem
Camilla var alene på jobb da en kunde strøk henne på ryggen: – Ble helt stiv i kroppen
Harald Solberg (t.v.) i Norsk Industri og Christian Justnes i Fellesforbundet får hjelp til å bli enige av riksmekler Mats Ruland (i midten).
Jan-Erik Østlie
Nå avgjøres det hvor mye lønna øker i år
Eivind Senneset
Monica og Theodor krever 83.000 kroner i overtidsbetaling
– Politiet prioriterer dette da ulovlig søndagsåpne forretninger er konkurransevridende i forhold til de som følger loven, forklarer Lasse Johnsen i politiet.
Leif Martin Kirknes
Politiet aksjonerer mot ulovlig søndagsåpne butikker
Frp vil erstatte AFP med en sliterordning.
Fremskrittspartiet
Sliterordning lar vente på seg: – Bevisst trenering fra regjeringen
To norske domstoler har konkludert med at deltidsansatte har rett på overtidsbetalt når de jobber mer enn stillingsbrøken skulle tilsi.
Brian Cliff Olguin

