Godtar avisoppkjøp
Konkurransetilsynet godkjenner A-pressens oppkjøp av Edda Media. Men to aviser må selges.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Etter mange måneders venting er det nå klart: Konkurransetilsynet godkjenner A-pressekonsernets kjøp av Edda Media fra Mecom. Fra i dag eier A-pressen Edda Media.
Må selge to
Men Konkurransetilsynet har to innvendinger: Oppkjøpet vil begrense konkurransen i annonsemarkedet i Telemark og Fredrikstad, og markedet for nyhetsformidling i Telemark. Derfor må Demokraten i Fredrikstad og enten Telemarksavsia eller Varden i Telemark selges, krever tilsynet.
Må bli Varden
Det har A-pressen en løsning på. Avisa Demokraten skal selges, til Agderposten Medier og Tanke Media. Konkurransetilsynet har godkjent kjøpet. A-pressen vil også selge avisa Varden, men salgsprosessen har ikke kommet like langt.
At det ble nettopp Varden, og ikke Telemarksavisa som skal selges, er ikke John Sanden, HK-tillitsvalgt i sistnevnte avis, overrasket over.
– Det har aldri vært en problemstilling av Telemarksavisa skal selges. Når en av avisene i Telemark må selges, må det bli Varden, sier han.
Det bekrefter Hallgeir Westrum, kommunikasjonsrådgiver i A-pressen.
– Vi har kommunisert tydelig at vi vil selge Varden. Telemarksavisa eier vi fra før, sier han til HK-Nytt.
Når et salg er klart, må Konkurransetilsynet godkjenne det.
Medietilsynet
En sammenslåing av A-pressen og Edda Media må imidlertid vente litt til. Medietilsynet har nemlig ikke sagt siste ord i saken. Men så langt er A-pressen fornøyd med at kjøpet er godkjent av en instans
– Siden avtalen med Mecom om å kjøpe Edda Media ble gjort, har vi vært gjennom gode og grundige prosesser sammen med Konkurransetilsynet. Vi er meget tilfreds med at vi nå har funnet gode løsninger som innebærer at overtakelsen kan gjennomføres, sier A-pressens konsernsjef Thor Gjermund Eriksen.
Flere saker
– Jeg har selv opplevd utrygge situasjoner, forteller polansatt Johnsrød.
Tonje Paulsen Solem
Camilla var alene på jobb da en kunde strøk henne på ryggen: – Ble helt stiv i kroppen
Harald Solberg (t.v.) i Norsk Industri og Christian Justnes i Fellesforbundet får hjelp til å bli enige av riksmekler Mats Ruland (i midten).
Jan-Erik Østlie
Nå avgjøres det hvor mye lønna øker i år
Eivind Senneset
Monica og Theodor krever 83.000 kroner i overtidsbetaling
– Politiet prioriterer dette da ulovlig søndagsåpne forretninger er konkurransevridende i forhold til de som følger loven, forklarer Lasse Johnsen i politiet.
Leif Martin Kirknes
Politiet aksjonerer mot ulovlig søndagsåpne butikker
Frp vil erstatte AFP med en sliterordning.
Fremskrittspartiet
Sliterordning lar vente på seg: – Bevisst trenering fra regjeringen
To norske domstoler har konkludert med at deltidsansatte har rett på overtidsbetalt når de jobber mer enn stillingsbrøken skulle tilsi.
Brian Cliff Olguin

