Godtar avisoppkjøp
Konkurransetilsynet godkjenner A-pressens oppkjøp av Edda Media. Men to aviser må selges.
lene.svenning@lomedia.no
Etter mange måneders venting er det nå klart: Konkurransetilsynet godkjenner A-pressekonsernets kjøp av Edda Media fra Mecom. Fra i dag eier A-pressen Edda Media.
Må selge to
Men Konkurransetilsynet har to innvendinger: Oppkjøpet vil begrense konkurransen i annonsemarkedet i Telemark og Fredrikstad, og markedet for nyhetsformidling i Telemark. Derfor må Demokraten i Fredrikstad og enten Telemarksavsia eller Varden i Telemark selges, krever tilsynet.
Må bli Varden
Det har A-pressen en løsning på. Avisa Demokraten skal selges, til Agderposten Medier og Tanke Media. Konkurransetilsynet har godkjent kjøpet. A-pressen vil også selge avisa Varden, men salgsprosessen har ikke kommet like langt.
At det ble nettopp Varden, og ikke Telemarksavisa som skal selges, er ikke John Sanden, HK-tillitsvalgt i sistnevnte avis, overrasket over.
– Det har aldri vært en problemstilling av Telemarksavisa skal selges. Når en av avisene i Telemark må selges, må det bli Varden, sier han.
Det bekrefter Hallgeir Westrum, kommunikasjonsrådgiver i A-pressen.
– Vi har kommunisert tydelig at vi vil selge Varden. Telemarksavisa eier vi fra før, sier han til HK-Nytt.
Når et salg er klart, må Konkurransetilsynet godkjenne det.
Medietilsynet
En sammenslåing av A-pressen og Edda Media må imidlertid vente litt til. Medietilsynet har nemlig ikke sagt siste ord i saken. Men så langt er A-pressen fornøyd med at kjøpet er godkjent av en instans
– Siden avtalen med Mecom om å kjøpe Edda Media ble gjort, har vi vært gjennom gode og grundige prosesser sammen med Konkurransetilsynet. Vi er meget tilfreds med at vi nå har funnet gode løsninger som innebærer at overtakelsen kan gjennomføres, sier A-pressens konsernsjef Thor Gjermund Eriksen.
Siste nytt
DYSTRE TIDER: Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
André Kjernsli
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne, melder Virke
SKAL BLI FÆRRE ANSATTE: Nordmenn handler mindre møbler. Det går ut over salgstallene til Skeidar som skal nedbemanne. Illustrasjonsbilde fra Skeidar-butikken på Alna i Oslo.
Berit Roald / NTB
Nedbemanning i Skeidar opprører de ansatte
Mye lest
IKKE HETT LUNSJSAMTALETEMA: Hovedtillitsvalgt Mette Wennberg i Madla Handelslag sier det ikke er så mange på jobben som snakker om tjenestepensjon. Det samme har HK-Nytt hørt fra andre lokale tillitsvalgte.
Carina Johansen
Ulik tjenestepensjon i Coop – Mette får minst
ENDELIG: – Jeg er glad for at vi har fått på plass tariffavtale, sier butikksjef Linda Moen Magnussen hos Ark.
André Kjernsli