3,76 kroner i lønnstillegg
Fra 1. februar blir det lønnsøkning for de ansatte i varehandelen.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Årets første lønnstillegg er på plass. I går ble Handel og Kontor og arbeidsgiverorganisasjonen Virke enige om årets garantilønnstillegg i handelen.
Samme regnestykke
Hvert år gjør partene det samme regnestykket: Høyeste minstelønnssats økes til 92 prosent av gjennomsnittslønna for kontor-, salg- og serviceyrker. I år utgjorde forskjellen 611 kroner i måneden, altså 3,76 kroner i timen. Det legges på trinn 6 i landsoverenskomsten, og gjelder fra 1. februar.
De ansatte i samvirkelagene får det samme lønnstillegget, det er HK og arbeidsgiverorganisasjonen Samfo enige om
Godt mottatt
Sture Arntzen er veldig fornøyd med utslaget garantilønnsordningen ga i år. Det tror han også medlemmene vil bli.
– Jeg har akkurat presentert tallene for 80 tillitsvalgte på bransjerådskonferanse i Tromsø. Det ble svært godt mottatt, sier han til HK-Nytt.
– Avlyser du tariffoppgjøret?
– Ha, ha, nei dette er bare garantitillegget, ler forbundslederen.
HK-medlemmene har mer i vente.
Flere saker
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin
Varetelling 1. januar kan være ulovlig
Jarle Olsen (f.v.), Torbjørn Naastad og Espen Garpestad er fornøyde med at tariffavtalen sikrer dem en rekke goder.
Butikksjef reddet millionpensjon til mange kolleger
HJEMMEKONTOR: Bødtker på hjemmekontor med hunden Azizam.
Jonas Sandboe
Birte tenker alltid på Gaza: – Jeg har hatt dårlig samvittighet når jeg dusjer og spiser
Det skal bli tydeligere hvilke krav som stilles til den som er sykemeldt.
Colourbox
Vil stille strengere krav til sykemeldte
Generalsekretær Raymond Johansen bekrefter underslaget på 34 millioner kroner. (Arkivfoto)
Erlend Tro Klette

