Julegaver til de streikende
Også for de streikende på Bekken & Strøm nærmer det juleferie. I går kom nestlederne i Handel og Kontor og Fellesforbundet på besøk på Gjøvik.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
På veien inn til arbeidstøybedriften står streikevaktene og deler ut løpesedler til bilistene. Her opplyses det om at 20 av de ansatte har vært i streik siden 26. november, fordi arbeidsgiverne nekter å skrive under på tariffavtalene med Handel og Kontor og Fellesforbundet. Rundt bålet holder flere streikevakter varmen. HK-tillitsvalgte Christer André Møller sitter inne i varmebua, da Peggy Hessen Følsvik, 1. nestleder i Handel og Kontor dukker opp. Med seg fra Oslo har hun med seg en julegave til de streikende.
– Tusen takk, utbryter Møller og pakker opp brettspillet «1. mai».
– Tøffe streikevakter
Følsvik og Anders Skattkjær, nestleder i Fellesforbundet, har tatt turen til Gjøvik for å vise sin støtte.
– Så lenge de klarer å holde kampviljen oppe vil de vinne denne streiken. Selv om situasjonen virker litt fastlåst nå, ser humøret ut til å være topp hos streikevaktene. De er tøffe som står her i kulda, sier Følsvik, for anledningen kledd i en tykk dunjakke.
Samtalene rundt bålet akkompagneres av tuting fra bilene som kjører forbi, som tegn på solidaritet.
– Gir oss ikke
Også Anders Skattkjær er sikker på at Bekken & Strøm vil skrive under på avtalen til slutt.
– Vi er forberedt på en langvarig konflikt, og gir oss ikke før vi er i mål. Å ha en tariffavtale er en grunnleggende faglig rettighet. Den breie støtten som denne streiken får, viser at dette er noe mange er opptatt av, sier Skattkjær.
Og det skal ikke stå på ressursene.
– Streiken er godt organisert, og vi har nok ressurser både lokalt og sentralt, sier han.
OGF på plass
Terje Fjellum og Adolf Larsen, leder og nestleder i Oslo Grafiske Fagforening, var også på streikevakt i går.
– Det er viktig å støtte opp under de streikende., sier Fjellum etter å ha kledd seg i varmedressen som han vanligvis bruker på isfiske.
– Vi må holde trykket oppe. Det er viktig å stille opp her med jevne mellomrom, mener Larsen.
Kaker og sjokolade
Det mener også Turid Thomassen, leder i partiet Rødt. Hun er også på plass rundt bålet. Under fanemarkeringen i forrige uke lovet hun å bidra på streikevakt.
– Det er viktig å bidra litt i det daglige. Jeg hadde tenkt å ta med meg ribbe, men det ble bare sjokolade og aviser, smiler Thomassen.
Mange andre har åpenbart tenkt det samme. Inne i varmebua bugner bordet av kaker, sjokolade og nøtter som de strekende har fått av folk som har vært innom.
Morten Solbakken, distriktssekretær i Fellesforbundet, har tatt på seg jobben som julenisse. Han kommer med en stor pose med julegaver til de streikende.
– God jul!
Flere saker
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin
Varetelling 1. januar kan være ulovlig
Jarle Olsen (f.v.), Torbjørn Naastad og Espen Garpestad er fornøyde med at tariffavtalen sikrer dem en rekke goder.
Butikksjef reddet millionpensjon til mange kolleger
HJEMMEKONTOR: Bødtker på hjemmekontor med hunden Azizam.
Jonas Sandboe
Birte tenker alltid på Gaza: – Jeg har hatt dårlig samvittighet når jeg dusjer og spiser
Det skal bli tydeligere hvilke krav som stilles til den som er sykemeldt.
Colourbox
Vil stille strengere krav til sykemeldte
Generalsekretær Raymond Johansen bekrefter underslaget på 34 millioner kroner. (Arkivfoto)
Erlend Tro Klette

