HK-lederen vil rydde opp i lagerstriden
– Vi kan ikke ha to tariffavtaler i LO med ulike lønnssatser for samme yrkesgruppe. Det må ryddes opp i lønna til de lageransatte før neste tariffoppgjør, sier Trine Lise Sundnes.
NOE MÅ GJØRES: HK-leder Trine Lise Sundnes mener det haster med å rydde opp i lønna til de lageransatte før medlemmer forsvinner ut av LO.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Forbundslederen har i dag bedt om et møte med både leder i Transportarbeiderforbundet, Lars Johnsen, og med arbeidsgiverorganisasjonen Virke.
LES OGSÅ: «Tone» ble truet med oppsigelse etter å ha handlet hos konkurrenten
Avtale ble stoppet
Tidligere denne uka ble det kjent at Transportarbeiderforbundet har vervet en rekke ansatte ved rørgrossisten Heidenreich på Skedsmo, og bedt LO om å få opprette tariffavtale der. Argumentet var at de ansatte ville gå kraftig opp i lønn med deres avtale.
Problemet var bare at HK allerede har tariffavtale i bedriften. Kravet ble derfor stoppet av LO.
Både framgangsmåten til NTF og svaret fra HK er blitt kritisert. Bransjerådsleder Roger Jacobsen mener HK nå må få opp lønna til lagerarbeiderne i eget forbund. Hvis det ikke skjer, er han redd for at medlemmene vil melde seg ut av LO og inn i konkurrerende forbund.
– Dette haster
HK-leder Trine Lise Sundnes er enig med Jacobsen i at det haster med å få en løsning på situasjonen før medlemmer forsvinner. Sundnes har ikke sett med blide øyne på det NTF har gjort ved Heidenreich, men er mest opptatt av at man får ryddet opp i saken.
– Det har hele tiden stått på blokka til tariffoppgjøret i 2018, men sånn som saken nå har utviklet seg, kan vi ikke vente til våren. Problemet er ikke den teigdelingen vi og Transportarbeiderforbundet er enige om i denne bransjen, men om at vi har to tariffavtaler i LO-systemet med ulike minstelønnssatser for samme yrkesgruppe. Jeg er enig med Roger Jacobsen i at dette ikke er holdbart, sier hun til HK-Nytt.
Håper på rask avklaring
Sundnes håper derfor på rask respons fra både NTF og Virke.
– Egentlig kunne vi unngått denne saken. HK og NTF har nemlig en avtale fra så sent som i 2016 som sier hvordan vi skal håndtere slike saker som den på Heidenreich. Siden jeg ikke har hørt fra Lars Johnsen i denne saken, har jeg nå kontaktet ham for en prat, sier HK-lederen.
Hun vil også ha arbeidsgiverne på banen.
– Jeg vil snakke med Virke om hvordan vi kan løse dette før tariffoppgjøret i 2018. Jeg vil ikke at vi skal åpne opp for en full krig om medlemmer, sier Sundnes.
FLERE SAKER:
Flere saker
Hvis du blir sagt opp og mener oppsigelsen er feil, kan du kreve forhandlinger. Da har du rett til å fortsette i jobben til saken er avgjort – selv om det tar lengre tid enn oppsigelsesfristen.Illustrasjonsfoto.
Colourbox.com
Høyre vil gjøre det enklere å si opp ansatte: Dette sier arbeidsgiverne
Hovedtillitsvalgt Britt Skarbø i Kappahl er fornøyd med at erfarne ansatte belønnes, men synes at de hadde fortjent mer.
Martin Guttormsen Slørdal/Arkiv
Erfarne butikkansatte går opp i lønn. Britt er skuffet over summen
– Ytterste konsekvens, hvis en leverandør ikke vil jobbe med forbedringer, er at vi slutter å selge et produkt, sier Elisabeth Hunter i Vinmonopolet.
Brian Cliff Olguin
Snart kan du kjøpe vin med bedre samvittighet
Atle Fjæreide Steen og kollegaene vil ha millionbeløpet etterbetalt.
Brian Cliff Olguin
Atle mener Elkjøp skylder ham over 60.000 kroner i lønn
– Vi kan ikke ha et arbeidsliv styrt av arbeidsgiverne og høyresida, sier butikktillitsvalgt Hermansen.
Brian Cliff Olguin
Høyres forslag kunne kosta Morten en hel årslønn
Jone Einar Handeland (1962 – 2025)
Privat

